Leucánthemum Máximum-hybrid, Kæmpemargerit, 'Silver Princess'

Asteráceae, Kurvblomst-familien

Oftest urter med oversædige blomster med sambladet krone, samlet i kurve med midtpunktsøgende udspringsfølge. Støvknapper sommenvoksede til et rør.

Asteroidea, Asters-underfamilien

Aldrig mælkesaft. Kurven ofte med tungeformede randkroner og rørformede skivekroner. Griffelgrene med 2 rækker fangpapiller.

Tribus Anthemideae, Gåseurt-gruppen

Ofte med kraftig, krydret duft. Kurvsvøb i 2-flere kranse. Kurvsvøb ofte skælagtigt, svøbblade med hindekant. Kurv med rørformede skivekroner. Griffelgrene lige afskåret.

Leucánthemum

Flerårige, glatte til svagt hårede urter. Oftest lancet- til spatelformede, hele, tandede til snitdelte blade. Ofte enlige, endestillede kurve. Hvide eller lyserøde, hunlige tungekroner og gule, rørformede, tvekønnede skivekroner.

Leucánthemum Máximum-hybrid, Kæmpemargerit

Indtil 1 m høj, flerårig urt med noget kødede blade. Grundblade stilkede. Stængelblade siddende, tandede og bredt linie-lancetformede. Enlig, 8-9 cm bred kurv. Pappus mangler.

'Silver Princess'

Ca. 50 cm høj, tæt urt med store kurve.