Kuratorer og samlingsmedarbejdere

Samling

Kurator

Samlingsmedarbejder

Bibliotek og historisk samling

Uden kurator

Hanne Espersen

BOTANIK

Generalherbariet

Uden kurator

Olof Ryding, Karen Gitte Bach & Frank Barham

Dansk Herbarium

Uden kurator

Olof Ryding, Karen Gitte Bach & Frank Barham

Grønlandsk Herbarium

Uden kurator

Olof Ryding, Karen Gitte Bach & Frank Barham

Mosherbariet

Nina Lundholm

Christian Lange

Algeherbariet

Nina Lundholm

Christian Lange

Svampeherbariet

Uden kurator

Christian Lange

Likénherbariet

Nina Lundholm

Christian Lange

Dronning Ingrids Herbarium

Uden kurator

Olof Ryding & Karen Gitte Bach

Landbohøjskolens Herbarium

Uden kurator

Olof Ryding & Karen Gitte Bach

Plantepatologisk hovedsamling

Uden kurator

Christian Lange

ZOOLOGI

Arachnida

Nikolaj Scharff

Anders Illum, Jan Pedersen og Mikkel Høegh Post

Myriapoda

Henrik Enghoff

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Coleoptera

Alexey Solodovnikov

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Diptera

Thomas Pape

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Hymenoptera

Lars Vilhelmsen

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Lepidoptera

Thomas Pape

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Hemiptera og mindre insektordener

Henrik Enghoff

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Ravsamlingen

Lars Vilhelmsen

Anders Illum, Jan Pedersen & Mikkel Høegh Post

Mollusca

Martin Vinther Sørensen

Tom Schiøtte

Echinodermata – Tentaculata

Jørgen Olesen

Tom Schiøtte

Crustacea

Jørgen Olesen

Danny Eibye-Jacobsen

Vermes (Polychaeta etc.)

Jørgen Olesen

Danny Eibye-Jacobsen

Porifera

Martin Vinther Sørensen

Laura Pavesi

Cnidaria - Ctenophora

Martin Vinther Sørensen

Laura Pavesi

Protozoa

Martin Vinther Sørensen

Laura Pavesi

Platyhelminthes, “Aschelminthes” & Proarthropoda

Martin Vinther Sørensen

Laura Pavesi

Krybdyr og padder

Peter Rask Møller

Daniel Klingberg Johansson

Pattedyr

Eline Lorenzen

Daniel Klingberg Johansson & Mikkel Høegh Post

Fisk

Peter Rask Møller

Marcus Anders Krag

Fugle

Peter Andrew Hosner

Jan Bolding Kristensen & Mikkel Høegh Post

GEOLOGI / PALÆONTOLOGI / KVARTÆR

Danekræsamlingen

Uden kurator

Bent Lindow

Danske Meteoritsamling

Martin Bizzarro

Zina Fihl

Kvartære samlinger - Zoologi

Kurt Kjær

Kristian Gregersen

Kvartære samlinger - Stratigrafi og sedimenter

Kurt Kjær

Kristian Gregersen

Plantepalæontologi 

Kurt Kjær

Arden Bashforth

Mineralsamlingen

Michael Storey

Zina Fihl

Vertebratpalæontologisk samling

Uden kurator

Bent Lindow

Petrografi og dynamisk geologi

James Connelly

Zina Fihl

Palæontologisk Typesamling

Uden kurator

Arden Bashforth

Palæozoiske invertebrater

Uden kurator

Arden Bashforth

Mesozoiske og Kænozoiske invertebrater

Uden kurator

Arden Bashforth